Hoe kunnen scholen en bedrijven elkaar versterken?
PMG organiseert symposium over de rol van de onderneming in het technisch onderwijs
Er is vandaag een nijpend tekort aan technisch geschoolde vakmensen, over alle sectoren heen. Hoe kan de instroom weer omhoog? Hoe kunnen bedrijven het onderwijs hierbij ondersteunen en wat is de visie van onze beleidsvoerders? Professional Media Group organiseerde een druk bijgewoond symposium over de rol van de onderneming in het vaktechnisch onderwijs, waarbij tal van inspirerende succesverhalen aan bod kwamen.
Voorbeelden uit de praktijk
De problematiek van de war on talent is ondertussen oud nieuws voor PMG, als het om technische profielen gaat. Als uitgeverij van vakbladen publiceren wij immers dagelijks socio-economische artikels, waarvoor we geregeld bij scholen en bedrijven langsgaan.
Het is ons duidelijk dat de bedrijfswereld en het onderwijs elkaar kunnen versterken in die moeizame zoektocht naar geschikt, goed opgeleid personeel, en dat ook wij hierin een rol kunnen spelen. Daarom brachten we deze beide lezersgroepen voor het eerst samen op een symposium in het MeetDistrict in Gent.
Een tachtigtal scholen, evenveel bedrijven en ook een twintigtal sectorfederaties kwamen erop af, om volop van elkaar te leren. Dat gebeurde aan de hand van inspirerende voorbeelden uit de verschillende sectoren, met daartussen telkens smaakvolle netwerkmomenten.
We nodigden ook vertegenwoordigers van alle Vlaamse politieke partijen uit om zo ook hun visie over het vaktechnisch onderwijs te weten te komen.
Scholen en bedrijven kunnen op elkaar bouwen
In de bouwsector was er bijvoorbeeld de succesvolle samenwerking tussen VTI Brugge en Monument Vandekerckhove. De bouwonderneming riep de hulp in van zevendejaarsstudenten renovatie-bouw om een krappe deadline te halen. Zo ruilden zij hun schoolbanken even in voor een werfplaats en proefden ze meteen van hun mogelijke toekomstige job.
Van Hoecke, een toeleverancier voor de meubelmakers, bedacht dan weer een didactisch pakket waarmee technische scholen aan de slag kunnen via sectororganisatie Woodwize. Dit is volgens de laatste trends en technieken, want ook lesgevers hebben soms bijscholing nodig: 'train the trainer'.
"Ook leerkrachten moeten bijblijven met de actuele tendensen" - Nikolas Van Beeck, Van Hoecke
Unilin opende als fabrikant van bouwmaterialen zelfs een eigen opleidingscentrum, waar ook scholen gebruik van kunnen maken: The Dive. Daar zijn ze er namelijk van overtuigd dat opleiden ook een taak wordt van de industrie.
Samenwerkingen die smaken naar meer
Ook de Brugse hotelschool Ter Groene Poorte gaat graag samenwerkingen aan met producenten of chefs, om zo hun leerlingen te laten kennismaken met hun producten en bereidingswijzen.
"De vraag naar technisch geschoolde werkkrachten met de juiste skills en motivatie is gigantisch groot" - Peter Teerlinck, Ter Groene Poorte
Denk maar aan het varkensvlees van Brasvar, of aan chef Timon Michiels van vleesrestaurant Carcasse die de jongeren liet koken met zijn houtskooloven.
Chocoladebedrijf Puratos nodigt zelfs al jarenlang de toekomstige chocolatiers uit naar hun cacaoplantages in Mexico. Een 'onbetaalbare' ervaring voor scholieren, in elke zin van het woord.
Mee met de nieuwste technologie uit de industrie
In de metaalverwerkende industrie is lasser al jarenlang een knelpuntberoep. Het leidde in 1976 tot de oprichting van VCL - het Vervolmakingscentrum voor lassers - dat opleidingen op maat aanbiedt. Pasafgestudeerden werken er naast ervaren lassers die hun certificering moeten vernieuwen.
Het VTI van Zeebrugge schoolde zich om tot een echte havenschool, die haar opleidingen dus specifiek afstemt op de mogelijke jobs in de nabijgelegen haven. Voor de samenstelling van het nieuwe programma was er een nauwe samenwerking met de bedrijven uit de buurt. Een schoolvoorbeeld van innovatief onderwijs.
"Als we nu niks doen, zullen we binnen enkele jaren geen vakmensen meer hebben" - Joke Knockaert, VTI Zeebrugge
In de automobielsector, tot slot, schudt de elektrificatie het mobiliteitsonderwijs grondig door elkaar. In een panelgesprek, op initiatief van Diagnose Car, gingen vertegenwoordigers van scholen, bedrijven (BMW en D'Ieteren) en sectororganisaties met elkaar in dialoog over hoe zij elkaar hierbij kunnen helpen.