Bouwtechnieken

BIMPROFIT haalt 900.000 euro op voor automatisering ontwerp gebouwtechnieken

UAntwerpen-spin-off wil engineering van technische installaties sneller en efficiënter maken

BIMPROFIT kapitaal
(foto: BIMPROFIT)

De Antwerpse start-up BIMPROFIT heeft 900.000 euro investeringskapitaal opgehaald. De spin-off van de Universiteit Antwerpen ontwikkelt software die het ontwerp van technische gebouwinstallaties automatiseert en optimaliseert. Met het nieuwe kapitaal wil het bedrijf zijn platform verder ontwikkelen en de commerciële en internationale uitrol versnellen.

25 augustus 2026

Minder tijd kwijt aan hertekenen

BIMPROFIT richt zich in eerste instantie op het ontwerp van ventilatiekanalen. Dat is vandaag een tijdrovend proces waarbij ingenieurs onder meer rekening moeten houden met beschikbare ruimte, andere gebouwtechnieken, energieverbruik, installatiekosten en technische prestaties.

Ook wijzigingen tijdens het bouwproces zorgen voor extra werk. Een aanpassing door de architect of bouwheer kan ertoe leiden dat delen van het ontwerp opnieuw moeten worden uitgewerkt. Volgens BIMPROFIT gaat daardoor veel engineeringtijd verloren aan repetitief tekenwerk.

"Vanuit eigen ervaring heb ik gezien hoeveel tijd verloren gaat aan hertekenen", zegt Sandy Jorens, CEO en medeoprichter van BIMPROFIT. "Met BIMPROFIT automatiseren we dat repetitieve proces, zodat ingenieurs opnieuw tijd krijgen voor wat echt telt: engineering."

BIMPROFIT ventilatie
(foto: BIMPROFIT)

Automatisch verschillende ontwerpen vergelijken

Het softwareplatform genereert automatisch technisch haalbare ontwerpen en vergelijkt verschillende oplossingen op basis van onder meer installatiekosten, energieprestaties en beschikbare ruimte. Zo moet de ingenieur sneller tot een onderbouwd ontwerp kunnen komen.

De technologie werd ontwikkeld aan de Universiteit Antwerpen. Volgens BIMPROFIT tonen pilootprojecten met bedrijven aan dat de engineeringtijd met tot 70% kan worden verminderd. Tegelijk zou de installatiekost met tot 18% en het energieverbruik met tot 10% kunnen dalen.

900.000 euro voor verdere groei

De kapitaalronde van 900.000 euro werd geleid door imec.istart future fund. Ook de imec.istart accelerator en de Universiteit Antwerpen namen deel. Het geld moet dienen om het softwareplatform verder te ontwikkelen, de commerciële uitrol te versnellen en de basis te leggen voor internationale groei.

Hoewel BIMPROFIT momenteel focust op HVAC-luchtkanalen, wil het bedrijf zijn technologie later uitbreiden naar andere technische gebouwinstallaties. Daarbij speelt ook de toenemende toepassing van BIM een belangrijke rol.

"Wereldwijd werkt men steeds vaker met een bouwwerkinformatiemodel of BIM", zegt Zakarya Kabbara, CTO en medeoprichter. "De sector is klaar voor de volgende stap: niet alleen gebouwen digitaliseren, maar ook het ontwerpproces automatiseren, rekening houdend met de vertrouwde werkwijze van ingenieurs."

Proef ons gratis!Word één maand gratis premium partner en ontdek alle unieke voordelen die wij u te bieden hebben.
  • wekelijkse newsletter met nieuws uit uw vakbranche
  • digitale toegang tot 35 vakbladen en financiële sectoroverzichten
  • uw bedrijfsnieuws op een selectie van vakwebsites
  • maximale zichtbaarheid voor uw bedrijf
Heeft u al een abonnement? 

Wat heb je nodig

Meer weten over

Deel je (nieuws)verhaal

Heb je nieuws dat relevant is voor onze redactie? Deel het met ons via het meldformulier.

Nieuws melden
Print Magazine

Recente Editie
12 mei 2026

Nu lezen

Ontdek de nieuwste editie van ons magazine, boordevol inspirerende artikelen, diepgaande inzichten en prachtige visuals. Laat je meenemen op een reis door de meest actuele onderwerpen en verhalen die je niet wilt missen.

In dit magazine